Haber

Nesli Tehlike Altında Olan Beyaz Başlı Langur Nüfusu 1.400’e Yükseldi

Çin’in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki ak başlı langur ulusal doğa rezervine göre, Çin’de nesli tükenmekte olan ak başlı langurun nüfusu 1.400’ü aştı.

Ak başlı langur, dünyadaki en çok tehlike altındaki primat ırklarından biridir. Ormansızlaşma, arazi ıslahı ve kaçak avlanma nedeniyle, ak başlı langurun nüfusu 1980’lerde yaklaşık 300’e düşmüştü.

Başlarındaki beyaz tüylerle karakterize edilen hayvanlar, Guangxi eyaletinin Chongzuo şehrinde Zuojiang ve Mingjiang nehirlerinin ortasındaki karst zirvelerinde bulunur.

Bu nadir primatları korumak için 2005 yılında Chongzuo’da bölgesel düzeyde kurulan doğa koruma alanı, 2012 yılında ulusal doğa koruma alanı haline getirildi.

SES (Çince): Ak başlı langurları korumak için Chongzuo’da kurulan ulusal doğa rezervinin yönetici müdürü NONG DENGPAN:

“Toplam 25 bin 500 kilometrekare alana sahip olan tabiatı koruma alanı dört bölgeye ayrılıyor. Akbaşlı langurun nüfusu yıllık yüzde 3-4’lük bir artışla yıllardır istikrarlı bir şekilde artıyor. Teşekkürler. birden fazla neslin ortak çabaları sonucunda bu türün nüfusu 300 ila 1.400’ün üzerinde.”

Tabiatı koruma alanı içerisinde bugüne kadar 46.67 hektarlık alan langurların kullanımına açıldı. Tabiatı koruma alanı içerisinde ekolojik bir koridor, besin kaynağı sağlayan bir botanik bahçesi ve ak başlı langurların habitat parçalanma sorununun çözümüne, bu çeşidin yönetimine ve korunmasına temel teşkil eden uzaktan görüntü izleme sistemi oluşturulmuştur.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Nanning’den bildirdi. (XHTV)

selcukluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu