Teknoloji

Jack Dorsey’in Bluesky’si halka açık olmadan önce 100.000 kullanıcıyı aştı

Jack Dorsey tarafından Twitter’a alternatif olarak geliştirilen Bluesky platformu, erişim elde etmek için yine de bir davete ihtiyaç duyulsa da, 100.000 kullanıcıyı geçti . 57.000’den fazla kayıtlı kullanıcı ağda paylaşımda bulundu ve kullanıcılar halihazırda 3,1 milyon gönderiye imza attı. Henüz halka açık olmayan bir sosyal ağ için bu rakamların hiç de fena olmadığını söyleyebiliriz. Bluesky’nin web sitesine göre, Hizmet “yakında” halka sunulacak.

Bluesky, Mark Zuckerberg’in Facebook’u veya Elon Musk’ın Twitter’ı gibi merkezi olarak kontrol edilmek yerine Twitter gibi çalışan merkezi olmayan bir mikro blog platformu olarak tanımlanıyor.Platform, Bluesky’nin odaklandığı merkezi olmayan teknoloji olan AT Protokolü üzerine kurulmuştur.

AT Protokolünün amacı, Herkesin bir blog açabileceği veya çeşitli bloglara abone olmak için RSS kullanabileceği web’in ilk günleri gibi çalışmasına izin veren çağdaş sosyal medya ve çevrimiçi genel sohbet platformları. Bunun sosyal medyada inovasyon çağını açacağına inanılıyor. Araştırmacılar ve topluluklar, sosyal ağların şu anda karşı karşıya olduğu sorunları çözmeye yardımcı olacak yaratıcılığa sahip olacak ve geliştiriciler, birçok yeni etkileşim biçimini deneyebilecek.

Bluesky halka açılmaya hazırlanırken, Mastodon gibi diğer merkezi olmayan ağlar varlığını sürdürüyor. Bu merkezi olmayan ağların birbirleriyle nasıl rekabet edeceğini ve izleyicileri son on yıldır alıştığımız merkezi ağlardan uzaklaştırıp uzaklaştıramayacaklarını görmek farklı olacak.

habertefenni.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu