Haber

“Erdoğan kazanırsa Türkiye-AB ilişkileri bozulur”

Almanya’da ana muhalefetteki Hristiyan Birlik Partileri’nden (CDU/CSU) Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi açıklama geldi. CDU/CSU Meclis Kümesi Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin daha da kötüleşeceğine inandığını söyledi.

Federal Milletvekili Hardt, Tagesspiegel gazetesine “Erdoğan kazanırsa, korkarım Türkiye’nin ekonomik ve siyasi gelişimi Avrupa Birliği’nden daha da uzaklaşacak” dedi.

Hardt, Erdoğan’ın Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki uçurumu “bilinçli olarak” genişlettiğini belirterek, “Çünkü ülkesi bir gün AB üyesi olursa, ülkenin AB’nin hukukun üstünlüğü kriterlerine bağlı kalması kendi çıkarına olmaz. ” Hardt, Erdoğan’ın “ülkesinin AB yolunda ilerlemesine izin vermemesi” halinde bunun “ekonomik sonuçlarına” da katlanması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan yüzde 49,5, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,9 oy aldı. Her iki aday da yüzde 50’ye varamadığı için seçim ikinci tipe kaldı. (DW Türkçe)

catalpinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu