Ekonomi

Emekliler ‘tazminat’ talebini Cumhurbaşkanlığına iletti

Türkiye Kamu-Sen’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Talip Geylan ile Toplu Sözleşmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Türkeş Güney’in imzaladığı dilekçede, emekli memurların yaşadığı sorunlara yer verildi.

Memurların çalışma maaşları ile emekli maaşları arasındaki fark nedeniyle emekli olmaktan kaçındıkları belirtilen dilekçede, bu duruma göre memur maaşlarına zam yapılması gerektiği belirtildi.

Emekli maaşının alt sınırının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmasının olumlu yanlarının olduğu aktarılan dilekçede, diğer yandan kamuda 14 yıl görev yapan memurların da 1 yıl süreyle görev yapacaklarına dikkat çekildi. yıllarda emekli maaşı en düşük olan bölümlerden biri haline gelmiştir.

Dilekçede, geçen yıl Temmuz ayında bazı unvanlarda kamu görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasına karşın, aynı eğitim düzeyi ve benzeri görevlerde bulunan bazı kamu çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’ün altında kaldığına dikkat çekildi. ek göstergelerin 3600’ünkilerle eşitlenmesi talep edildi.

Dilekçede şunlar kaydedildi:

“Emeklilik haklarındaki bu adaletsizliğin giderilmesi ve tazminat oranlarının emekli maaşlarına makul ölçüde düşürülmesi kamu görevlilerinin yıllardır yaşadığı sorunları çözecektir. Ortaya çıkan bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması hem Anayasa’nın 2. bölümünde vurgulanan “sosyal devlet” ve 10. maddesinde yer alan “hukuk”, “karşısında eşitlik” unsurlarının uygulanması açısından da bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye Kamu-You Genel Başkan Vekili Talip Geylan, memurların emeklilikte büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, aileleriyle birlikte 5 milyon vatandaşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan müjdeli haber beklediğini söyledi.

foca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu