Yaşam

BAFTA 2023’e damgasını vuran olay! Ünlü isimler deprem felaketi yaşayan Türkiye’ye destek için mavi kurdele taktı

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) Ödülleri bu yıl da muhteşem bir törenle sahiplerini buldu. Best Enough Exit in the Night (İngiliz yazar, yönetmen ve yapımcı) ödülüne layık görülen Aftersun (Güneşten Sonra) filminin senaristi ve yönetmeni Charlotte Wells, ödül konuşmasında sinema salonundaki Türk ekibine özel teşekkürlerini sundu. .

“DEPREMDEN ETKİLENMEDİĞİNİ SANMIYORUM”

10 ilimizde ağır hasara yol açan ve merkez üssü Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketiyle ilgili konuşan Wells, “Filmde çalışan Türk ekibe de teşekkür etmeliyim. Ekibimizin çoğu Türk’tü. O ülkeyi, Türkiye’yi ve Suriye’yi etkisi altına aldı.” Depremden etkilenmeyen yoktur sanırım” dedi.Afterne’de bir kız ve babasının Türkiye’deki tatili anlatılıyor.

DAYANIŞMA MESAJI VERMEK İÇİN MAVİ KURDELELER BAĞLANDI

Öte yandan Türkiye ve Suriye’de binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem nedeniyle birçok ünlü isim dayanışma çağrısı yaptı. Türkiye ve Suriye’ye destek veren ünlü isimler geceye mavi kurdele takarak geldi.

“ÖLÜ SAYISI HER GÜN ARTIYOR, ÇOK ÜZÜCÜ”

Mavi kurdele takan isimlerin arasına giren Aftersun film yıldızı Paul Mescal, “Felakete biraz vurgu yapmak gerçekten önemliydi. Kırmızı halıda soruları yanıtlarken yaşanan sarsıntılardan duyduğu üzüntüyü dile getiren oyuncu, “Ölü sayısı her geçen gün artıyor. Ne dersiniz gerçekten çok üzücü.”

DESTEKLERİNİ GÖSTERDİLER

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Tar filminin başrol oyuncusu Cate Blanchett mavi kurdele takan isimler arasında yer aldı. Görüşme sırasında Mescal’ın yanına gelen Blanchett, arkadaşının kurdelesine dokunarak teşekkür etti.

All Quiet On The Western Front filminin yönetmeni Edward Berger, The Banshees of Inisherin filminin başrol oyuncusu Colin Farrell ve Everything Everywhere All at Once filminin oyuncuları Jamie Lee Curtis, Sophie Turner ve Angela Bassett gibi isimler de giydi. depremde hayatını kaybedenlerin anısına mavi kurdeleler.

“BLANCHETT’İN İSTEĞİ ÜZERİNE MAVİ KURDELELER BAĞLADIK”

PA Haber Ajansı’na konuşan Curtis, mavi kurdeleleri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) iyi niyet elçilerinden Blanchett’in isteği üzerine taktıklarını söyledi. Geçen yıl 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde UNHCR, mülteciler konusunda farkındalığı artırmak ve yerinden edilmiş insanlarla dayanışmayı artırmak için ünlü isimlerden mavi kurdeleler takmalarını istedi. Ayrıca “#mültecilerle” (“#Mültecilerle”) etiketiyle sosyal medya kampanyasına dönüştü.

14 BÖLÜMDE ADAY

Öte yandan All Quiet On The Western Front 14 bölüm için aday gösterildi. Sinema, En İyi Görüntü Yönetmeni, En Uygun Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni olmak üzere yedi kategoride ödüle layık görüldü. Alman sineması, BAFTA’da İngiliz olmayan bir filmin aldığı en çok ödülü toplayarak rekor kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu